Kedinizi Beslemek: Kedi Beslenmesinin Temelleri

Beslenme biçimi sağlığın başlıca yapı taşıdır. Burada aktarılan bilgiler, kedi beslenmesinin çoğunlukla göz ardı edilen ilkelerini ortaya koymayı ve kedilerin doğalarına uygun beslendikleri takdirde sağlıklı olma şanslarının neden daha fazla olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Kedilerinizi neyle beslediğiniz konusunda göstereceğiniz özen, yaşam sürelerini önemli ölçüde artıracak ve son derece ciddi, acı verici ve büyük olasılıkla da pahalı tedaviler gerektiren hastalıklardan korunmalarını sağlayacaktır. 

Yazının devamı...

 

Kedilerimizi Aşırı Miktarda Karbonhidratla Besliyoruz

Benzersiz biyolojik yapıları nedeniyle etobur olan kediler, doğal ortamlarında onlara sürekli yedirdiğimiz kuru mamalarda bulunan yüksek orandaki karbonhidratı (yani tahılları) tüketmezler. Afrika’da avlanan vahşi bir kedinin bir bisküvi sürüsünü kovaladığını ya da yakaladığı fareyi önce kurutup ardından mısır ununa buladığını göremezsiniz.

Yazının devamı...

 

Hazır Mamaların Üzerindeki Etiketleri Okumayı Öğrenin

Hazır mama paketlerinin üzerinde yazan "super premium", "sağlıklı ve parlak tüyler için" ya da "karşı konulmaz lezzet" gibi ifadeler her ne kadar etkileyici görünse de, bu tür ifadelerin mamanın kalitesi veya kedimiz için uygunluğuyla uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Dahası, ilk bakışta birbirinin aynısı gibi görünen tanımlamalar arasındaki küçücük farklar, gerçekte çok büyük farklara işaret ederler. Paketlerde yer alan yazıların aslında ne vaat ettiğini anlayabilmek için, ayrıntılarda gizli olan bu gerçekleri bilmemiz gerekir.  

Yazının devamı...

 

Premium? Super Premium?

 

 Pek çoğumuz kedilerimizi marketlerden, pet shoplardan ya da veteriner kliniklerinden aldığımız hazır mamalarla besliyoruz. Piyasadaki hazır mamaların hepsi de kedimiz için en doğru, en dengeli, en sağlıklı mama oldukları iddiasını taşıyor. Hatta kimileri paketlerinde “premium”, “super premium”, “natural” gibi ibarelere yer veriyor. Peki bu ne anlama geliyor? Paketinde “premium” yazan bir mamayla, yazmayan bir mama arasında ne fark var? Fark var mı?

 

Yazının devamı...

 

 

Kedilerde Beslenme ile İdrar Yolu Taşları Arasındaki İlişki

Kedilerde en sık görülen idrar yolu taşları struvite cinsi taşlar ve kalsiyum oksalat cinsi taşlardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı kediler böbrek taşı oluşumuna daha yatkındırlar. Bu kedilerde beslenme biçimi, taşların oluşumuna elverişli ya da önleyici ortam yaratması açısından kritik önem taşır. Beslenmeyle alınan minerallerin idrarda kristallere ve taşlara dönüşmesini önlemek için öncelikle dengeli bir beslenme, idrar yoğunluğu, idrarın ph derecesi ve yeterli su tüketimi son derece önemlidir. 

Yazının devamı...

 

Besin Alerjisi

Besin alerjisi, normalde zararlı olmayan bazı besin maddelerinin neden olduğu alerjik reaksiyon olarak tanımlanabilir. Besin maddelerinin içinde bulunan protein, karbonhidrat, koruyucu ve renklendirici maddeler alerjiye neden olabilirler. Kedilerde görülen deri hastalıklarının yalnızca % 10-15'inden besin alerjisi sorumludur.

Yazının devamı...

 

Kedilerimiz İçin Zararlı / Zehirli Yiyecekler

Kedilerle insanların metabolizması birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle bizler için hiçbir zararı olmayan yiyecekler kedilerimiz için zararlı, hatta zehirli olabilir. 

Yazının devamı...

 

Yararlanılan kaynaklar

© Sokakkedisi.net

Sokakkedisi.net içeriğinde yer alan yazı, çeviri ve derlemeler kaynak belirtilmeden kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.