Sokak Kedileri İçin Hayat Kurtaran Ayrıntılar 

Konserve kutularını çöpe atmadan önce mutlaka ağızlarını ezerek kapatın. Aksi takdirde sokak kedileri kutuya sinen yiyecek kokusu nedeniyle ya da kutunun dibinde kalan yiyecek kırıntıları için başlarını kutuya sokmayı deneyecektir. Bunu yaparken kutunun keskin ya da sivri kenarları nedeniyle yaralanabilir, kör olabilir, daha da kötüsü başlarını kutuya sokup sıkışabilir ve kurtulamayabilirler...

Yazının devamı için...

Kediler Hep Dört Ayak Üzerine Düşmezler

Diğer canlılara oranla oldukça çevik yapıya sahip kediler, toplum arasına yaygın olan kanının aksine, her zaman dört ayaklarının üzerine düşmezler. Kediler belli yüksekliklerden düştüklerinde hakikaten dört ayakları üzerine düşerler. 6-8 metre veya daha yüksekten düştüklerinde yaralanmalar oluyor, kırıklar şekilleniyor, hatta ölümcül sonlarla karşılaşılabiliyor.

Yazının devamı...

Annesiz Yavru Kedi Bakımı

Bir yavru kedinin annesinden ayrılması için ideal dönem 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü yavru kedinin gelişimi için hayati önem taşıyan besinlerin yanı sıra, onu ilk haftalarda bulaşıcı hastalıklardan koruyacak olan antikorları da barındırır. Bu nedenle yavruları anneden erken ayırmak, onların pek çok sağlık sorununa karşı savunmasız kalmalarına yol açar. Fakat kimi zaman anne kedi öldüğü, hastalandığı, yavrularını reddettiği ya da bir nedenle onlardan ayrıldığı için yavruların bakımını üstlenmeniz gerekebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda neler yapmalısınız?   

Yazının devamı...

Tuvalet Eğitimi ve Sık Karşılaşılan Sorunlar

Evimize bir kedi almayı düşünürken aklımızda oluşan soru işaretlerinden biri de, kedimize tuvalet eğitimini nasıl vereceğimiz konusudur. Pek çok kedi, kum kabına bir kez götürüldüğünde mesajı alır ve tuvaletini kendiliğinden kumuna yapmaya başlar. Fakat annesinden erken ayrılmış, bir pet shop kafesinde büyümüş veya başka nedenlerle tuvalet alışkanlığı edinmemiş bir kediden her şeyi bir anda öğrenip uygulamasını beklemek hata olur.  

Yazının devamı...

Tüy Sorunu

Yaygın kanının aksine, gerekli aşıları düzenli olarak yapılan bir kedinin tüyleri insan sağlığı için hiçbir tehlike içermez. Kediler doğaları gereği tüyleri yenilendikçe eski tüylerini dökerler ve özellikle mevsim dönümlerinde dökülen tüylerin miktarı artar. Birkaç basit yöntemi uygulayarak bu tüylerin hem bizler, hem de kedilerimiz için sorun olmasının önüne geçebiliriz.

Yazının devamı...

 

Kedilerde Okşanmaya Bağlı Saldırganlık

Kedi sahipleri, kedilerini okşamaktan çok hoşlanır. Fakat bazı kediler sık sık okşanmayı keserek sahibini ısırır ve kaçarlar. Bu durum, okşanma tarafından başlatılan, okşanmayla bağlantılı ya da durumla bağlantılı saldırganlık olarak tanımlanabilir. Saldırgan davranışın pek çok farklı nedeni olabilir.

Yazının devamı...

Kedimize İlaç Yutturmak

Kedilerimize ilaç yutturmak hemen hemen hepimiz için bir sorun. Ne yazık ki kedilerimiz, onlara göre tadı iğrenç olan bu ilaçları kendi iyilikleri için yutmak zorunda olduklarını bilmiyorlar. Bu nedenle de ilaç yutturmak hem onlar, hem de bizim için adeta bir işkenceye dönüşüyor. Her ne kadar severek ilaç yutmalarını sağlamanın bir yolu olmasa da, bazı basit önerileri uygulayarak bu işlemin daha az sıkıntılı olmasını sağlayabilirsiniz...  

Yazının devamı...

Özürlü Bir Kediyle Yaşam

Bazı kediler doğuştan bedensel özürlüdür, bazılarıysa başlarına gelen kazalar ya da yaşlılık nedeniyle bu duruma gelirler. Kendilerine bir şans verildiği takdirde, anlayışlı bir sahibin de yardımıyla özürlü kediler de tıpkı diğer kediler gibi mutlu bir yaşam sürebilirler. Kediler, bedensel engellere insanlara oranla çok daha kolay adapte olurlar. Bunun bir nedeni, insanlarla kıyaslandığında günün önemli bir bölümünü (yaklaşık 18 saat) zaten uyuyarak geçirmeleridir. Bu makale, bedensel özürlü bir kedinin bakımı konusunda yardımcı olabilecek bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 

Yazının devamı...

Evdeki Tehlikeler

Sık sık sokakların kediler için ne gibi tehlikelerle dolu olduğundan söz ederiz. Evlerimiz, sokakla karşılaştırıldığında evcil kedilerimiz için elbette çok daha güvenli alanlardır. Bununla birlikte kedilerin yaşadığı her evde alınması gereken bir takım basit önlemler vardır. Zamanında bu önlemleri almak, kedilerimizi olası kazalardan korumak açısından hayati önem taşır.

Yazının devamı...

Kedilerimiz İçin Zehirli Olan Süs Bitkileri ve Çiçekler

Evlerimizde, balkonlarımızda yetiştirdiğimiz ya da çiçekçilerden aldığımız süs bitkilerinin ve çiçeklerin pek çoğu, ne yazık ki kedilerimiz için zehirli. "Neyse ki benim kedim evdeki saksı bitkileriyle hiç ilgilenmiyor," demeyin; zira onları görmediğimiz zamanlarda meraktan, karınları ağrıdığı için ya da oyun olsun diye bu bitkileri kemirmeleri işten bile değil.  

Yazının devamı...

Evcil Hayvan Sahibi Olmaya Karar Verirken Bunları İyi Düşünün

Bir çoğumuz farklı nedenlerle evcil hayvan sahibi olmak isteriz. Dışarıdan bakıldığında evcil hayvan sahibi olmak çok kolay görünür. Bu kararı vermeden önce nasıl bir sorumluluk aldığınızın bilincinde olmalısınız. Her yıl birçok hayvanın bu sorumluluğu taşıyamamış kişilerce terk edildiğini unutmayın. Almayı düşündüğünüz evcil hayvan türü hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Çünkü bu seçiminize göre yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yazının devamı...

Yasa ve Yönetmelikler

Hayvanları Koruma Kanunu

Veteriner Hekim Muayenehane ve Poliklinik Yönetmeliği  

Hayvan Hastanelerinin Kuruluş, Açılış, Çalışma ve Denetlenme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik

Ev ve Süs Hayvanları Satış, Barınma ve Eğitim Yerlerinin Kuruluş, Açılış, Ruhsat, Çalışma ve Denetleme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik

Yararlanılan kaynaklar    

© Sokakkedisi.net

Sokakkedisi.net içeriğinde yer alan yazı, çeviri ve derlemeler kaynak belirtilmeden kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.