KATARAKT

Katarakt Nedir?

Göz merceği, göz içinde irisin hemen arkasında yer alan yuvarlak ve şeffaf bir yapıdır. Normal göz merceği, ışığı gözün arka kısmında yer alan ve ışığa duyarlı hücreler bulunan retina üzerine odaklar. Katarakt, göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşması ve ışığı dağıtarak yansıtması durumudur. Eğer göz merceğinin büyük bölümünde katarakt gelişirse, bu durum ışığın retinaya ulaşmasına engel olur. Katarakt farklı görünümlerde; örneğin buz parçacıkları görünümü veren küçük noktalar, dumanlı bir görünüm, inciye benzer parlaklık ya da beyaz çizgiler görünümünde olabilir. Katarakt küçük noktalar halinde başlayabilir ve giderek göz merceğinin daha geniş bölümünü kaplayacak biçimde ilerleyebilir. İlerlemenin hızı kediden kediye farklılık gösterebilir. Katarakt bir veya iki gözde birden ortaya çıkabilir.

 Kataraktın Nedenleri

Katarak gözdeki bir zedelenme, göz içindeki yangı, gözü etkileyen başka bir hastalık sonucunda veya kalıtımsal olarak ortaya çıkabilir. Küçük hayvanlarda kataraktın birincil nedeninin kalıtım olduğu düşünülmektedir.

 Kedinizde görme sorunu olduğunu nasıl anlarsınız?

Kediler kendileri için tanıdık bir ortam olan ev içinde görme duyularının çoğunu yitirmiş dahi olsalar kolaylıkla hareket edebilirler. Eşyalara çarpma, oyuncağını kovalamada ya da bulmada güçlük, yalnız başına kalmaktan korkma görme kaybının belirtileri olabilir. Bu belirtiler özellikle kedinin alıştığı ve tanıdığı bir yerde ortaya çıktıysa anlamlıdır. Eğer körlük uzun bir zaman dilimi içinde geliştiyse, kedi kendisi için yeni bir ortama girene kadar ya da evdeki eşyaların yeri değişene kadar görme kaybına işaret eden herhangi bir belirti gözlenmeyebilir.

 Katarakttan şüphelenenler ne yapmalı?

Kedinizde katarakt geliştiğinden şüpheleniyorsanız ilk olarak onu göz hastalıkları uzmanı olan bir veteriner hekime göstermelisiniz. Göz merceği görme sistemi içinde önemli bir bağlantı noktası olmakla birlikte, bütün sistemin yalnızca bir parçasıdır. Retina ve gözün diğer bölümlerinin durumu, katarakt ilerlemesini tamamlamadan önce incelenmelidir. Eğer katarakt ilerlemesini tamamladıysa göz merceğinin gerisinde kalan bölgeleri doğrudan incelemek mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda elektro-retinogram incelemesi gerekebilir. Kataraktın erken dönemlerinde genellikle retinanın incelenmesi mümkün olur. Bu inceleme sonucunda kataraktın nedenleri, etkilenen alanlar ve ilerlemenin hangi evresinde olduğu anlaşılır. Bütün katarakt durumları körlüğe neden olmaz. Tamamlanmamış katarakt görmeyi önemli ölçüde zedelemeyebilir. 

 Kataraktın tedavisi

Günümüzde kataraktın ilerleyişini yavaşlatmak, oluşmasını engellemek ya da katarak oluştuktan sonra geri dönüşü sağlamak için bilinen bir tıbbi tedavi mevcut değildir. Veteriner hekiminiz kataraktın yayılma hızına ve oranına, göz içinde katarakta neden olan başka bir sorunun var olup olmadığına ve görme kaybının miktarına bakarak en uygun kararı verecektir.  

Kaynak ve fotoğraf:

www.eyeclinicforanimals.com

Çeviri: Sokakkedisi.net

 Site içeriğinde yer alan çeviri, derleme ve yazılar bilgi verme amaçlı olup, sağlık sorunlarına yönelik hiçbir tedavi yöntemi, ilaç ve benzeri uygulama salık vermemektedir. Kedinizin sağlığıyla ilgili her türlü konuda uzman bir veteriner hekimin görüşü alınarak hareket edilmelidir.