Bulaşıcı Hastalıklar ve Aşılar

Aşılar, bağışıklık sistemini harekete geçiren ve vücudu hastalığa neden olan virüslerle karşılaştığında kendini gerektiği şekilde savunmaya hazırlayan ürünlerdir. Evcil hayvanlarımız için hayati tehlike içeren hastalıklar son derece yaygın ve bulaşıcı oldukları için, kedilerimizi bu hastalıklara karşı aşılatmak sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için atmamız gereken en önemli adımlardan biridir. 

Yazının devamı...

Parazitler

Kedilerimizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için atmamız gereken bir adım da onları iç ve dış parazitlerden arındırmak ve korumaktır. Bu parazitler, yol açtıkları rahatsızlıkların yanı sıra bulaşıcı hastalıkların taşıyıcısı da olabilirler.

Yazının devamı...

Kedinizde Bir Sağlık Sorununa  İşaret Eden Belirtiler

Kedinizin dış görünümünü, yeme ve tuvalet alışkanlıklarını, davranış biçimlerini yakından gözlemlemek hem olası bir sağlık sorununu zamanında fark etmenizi, hem de bir sağlık sorunuyla veterinere başvurduğunuzda ona gerekli bilgileri verebilmenizi sağlar. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gözlemlediğinizde hiç vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun.

Yazının devamı...

Kızgınlık Dönemi

Kedilerin kızgınlık dönemi olarak adlandırılan ve çiftleşme isteği duydukları dönem, gündüz saatlerinin uzamaya başladığı zamana denk gelir. Bu sayede yavrular yiyecek kaynaklarının azaldığı ve hayatta kalma şanslarının düşük olduğu soğuk kış ayları yerine havanın ısınmaya başladığı ve anne kedinin hem kendisine hem de yavrularına daha kolay bakabileceği bahar ve yaz aylarında doğarlar. 

Yazının devamı...

 

 Hamilelik ve Doğum I

Kedilerde hamilelik dönemi ortalama 63 gün sürse de, bu süre 57-67 gün arasında değişiklik gösterebilir.  Pek çok kedi sahibi, kedilerinin hamileliğinin ileri haftalarında her zamankinden daha sokulgan ve sevecen olduğunu gözlemler. Belki de bunun nedeni, kendilerini güvende hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaları ve annelik içgüdüsüyle birlikte artan sahiplenme ve şefkat duygusunu sevdikleri insanlarla paylaşmalarıdır.  

Yazının devamı...

Hamilelik ve Doğum II

Hamile kedinizin nasıl bir doğum gerçekleştireceğini yaşı, sağlık durumu, kemik yapısı, daha önce doğum yapıp yapmadığı, yavruların sayısı ve büyüklüğü gibi pek çok etken belirler. Her doğum başlı başına bir olaydır ve önceki doğumlar, sonraki doğumlara dair kesin bir bilgi vermez. Pek çok kedi sorunsuz bir şekilde doğum yapar ancak bazı durumlarda bir veteriner hekimin müdahalesi gerekebilir. 

Yazının devamı...

Veteriner Hekim Seçimi

Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için atılacak ilk adımlardan biri, sizin ve kedinizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilecek veteriner hekimi seçmektir. Bu seçimi yaparken, en doğrusunun kedinizin sizinle birlikteliğinin ilk günlerinden itibaren aynı hekimin gözetiminde bulunması olduğunu aklınızda bulundurun. İşte veterinerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Yazının devamı...

Üriner Sistem Hastalıkları

Üriner sistem hastalıkları, kedilerde sıkça görülen ve idrar kesesini ve/veya idrar yolunu etkileyen hastalıklardır. Hastalığın belirtileri çoğunlukla kolay fark edilir olsa da, belirtilerin şiddeti kediden kediye değişebilir. Genel olarak idrar yapmada güçlük, sık sık kum kabına gidip kazma, az miktarda idrar yapma ya da hiç yapamama, kum kabı dışındaki yerlere idrar yapma ve kimi zaman idrarda pembe renk (kan) görülür. İdrar yollarında bir hastalık olan kediler genital bölgelerini sürekli ve takıntılı bir şekilde yalayabilirler. 

Yazının devamı...

Böbrek Yetmezliği

Böbreklerde vücuttaki işe yaramaz ya da zararlı maddelerin atılımını ve vücudun elektrolit dengesini sağlayan nefronlar bulunur. Bu nefronların işlevlerini yitirmesi, elektrolit dengesinin bozulmasına ve zararlı maddelerin vücutta birikmesine yol açar ve böbreklerin filtreleyemediği atık maddeler nedeniyle vücut zehirlenmeye başlar. Böbrek harabiyetine bağlı olarak elektrolit dengesizliği, anemi ve yüksek tansiyon sorunları da ortaya çıkabilir.   

Yazının devamı...

Mantar

Mantar, insandan insana, hayvandan insana ya da enfeksiyonun bulaştığı eşyalardan dolaylı olarak geçen bulaşıcı bir cilt hastalığıdır ve saç derisini, vücudu ve tırnakları etkileyebilir. Mantar genellikle genç kedilerde ve uzun tüylü kedilerde görülür; daha önceden bir deri hastalığı ya da bir travma geçirmiş kedilerin bu hastalığa yakalanma olasılıkları yüksektir. 

Yazının devamı...

Diabet

Şeker hastalığı (diabetes mellitus) kedilerde sıkça görülen bir salgısal düzensizliktir. Bu durumun iki nedeni olabilir: Vücutta insülin hormonunun yetersiz salgılanması ya da vücut hücrelerinin bu hormona tepkisiz kalmaları. Diabetli kediler iştahlı olmalarına karşın kilo verirler çünkü vücut dokuları glükozu verimli şekilde kullanamamaktadır. Hastalığın tedavi edilmeden ilerlemesi çeşitli metabolik düzensizliklere yol açar ve kusma, iştahsızlık, güçsüzlük, su kaybı meydana gelir.

Yazının devamı...

 Karaciğer Yağlanması (Hepatic Lipidosis)

Hepatic lipidosis, kedilerde en sık görülen karaciğer hastalıklarından biridir. Kedinin stres ya da başka bir nedenden dolayı yemek yemeyi bırakması üzerine ortaya çıkar. Bir kedi birkaç gün boyunca yemediği takdirde kedinin vücudu enerji üretmek için yağları kullanmaya başlar. Ne var ki, kedinin metabolizması yağları gerektiği şekilde işleyemediği için yağ hücreleri karaciğerde birikme yapar ve karaciğerin işlevini yerine getirmesine engel olur. 

Yazının devamı...

 Göz Tansiyonu (Glokom)

Glokom, göz içi basıncının anormal derecede yüksek olması olarak tanımlanır. Göz küresinin içinde, aqueus humor (saydam sıvı) denilen ve sürekli olarak üretilip boşaltılan bir sıvı bulunur. Bu sıvının boşaltılmasında bir sorun olduğunda göz içi basıncı artabilir. Yüksek basınç optik sinirin hasar görmesine, bu da görme kaybına neden olur. Glokom kendi başına (birincil) ya da başka bir sağlık sorununun sonucunda ikincil olarak ortaya çıkabilir.

Yazının devamı...

Katarakt

Göz merceği, göz içinde irisin hemen arkasında yer alan yuvarlak ve şeffaf bir yapıdır. Normal göz merceği, ışığı gözün arka kısmında yer alan ve ışığa duyarlı hücreler bulunan retina üzerine odaklar. Katarakt, göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşması ve ışığı dağıtarak yansıtması durumudur. Eğer göz merceğinin büyük bölümünde katarakt gelişirse, bu durum ışığın retinaya ulaşmasına engel olur.

Yazının devamı...

Toksoplazma

Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da bir tanıdıklarına vermeye çalışırlar. 

Yazının devamı...

Mide ve Bağırsakta Yabancı Cisim

Kediler yiyecek dışındaki yabancı cisimleri de yiyebilmektedir. Bunlar arasında lastik toplar, boncuklar, para, ip, vida, seloteyp, düğme, lastik toka, naylon poşet parçaları gibi cisimler sayılabilir. Bazı kediler bu cisimleri oyun oynarken yanlışlıkla yutabilirler, bazıları kedilerinse yün kazak, naylon poşet, kablo gibi cisimleri kemirme alışkanlıkları sonucu bu tip durumlar oluşabilir.

Yazının devamı...

Kedilerde Davranış Bozukluğu I: Etogram

Davranış Bozuklukları ve istenmeyen davranışlar kedilerin pet hayvanı olarak apartman dairelerinde beslenmesinin artışıyla birlikte sıklıkla sorun olmaya başlamıştır. Doğal davranış özellikleri ve karakterleri açısından köpeklerden çok temel farklılıkları bulunan kediler davranış açısından da köpeklere oranla daha karmaşık yapılı hayvanlardır. Köpeklerin bekçilik ve avcılık gibi özel amaçlarla da beslenmelerine rağmen, kedilerin böyle özellikleri olmaması kedi davranışları ve eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaları köpeğinkilerle karşılaştırıldığında oldukça sınırlamıştır.

Yazının devamı...

 

Kedilerde Davranış Bozukluğu II: İstenmeyen Davranışlar

Davranış bozuklukları bir bireyin davranışlarında görülen populasyonun ortalama davranışlarından sapmalardır, örnek olarak kedinin insanlara gösterdiği nedensiz agresyon bir davranış bozukluğudur. İstenmeyen davranışlar ise pet hayvanları söz konusu olduğunda gerçekte bu hayvanların etogramı açısından çok normal olup, ancak bakıldıkları çevre açısından sahiplerince istenmeyen davranışlardır. Örneğin evde mobilyaların tırmalanması kediler açısından bölge sınırlarını belirleme ya da pençelerin bakımı amacıyla yapılan çok normal bir davranış olmasına rağmen doğal olarak sahiplerince istenmeyen bir davranıştır.

Yazının devamı...

 

 

Yararlanılan kaynaklar

© Sokakkedisi.net

Sokakkedisi.net içeriğinde yer alan yazı, çeviri ve derlemeler kaynak belirtilmeden kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.