KURBAĞA

Bu ay sıcak yaz gecelerinde güzel sesleriyle bize unutulmaz konserler veren kurbağaları tanıyacağız. 

*Kurbağalar hem karada hem suda yaşayan omurgalı hayvanlardır. Hem karada, hem suda yaşayan canlıların ortak ismi amfibiyendir.

*Kurbağalar soğuk kanlı canlılardır. Soğuk kanlı canlılarda vücut ısısı bulunduğu çevreyle aynıdır. Sıcak kanlı canlılar ise (örneğin insanlar) vücut ısılarını düzenleyebilirler.

*Kurbağalar Antartika dışında dünyanın her yerinde yaşarlar.

*Kurbağaların derisi suyu içine emer. Bu yüzden kurbağalar yaşamak için su içmek zorunda değillerdir.

*Kurbağaların arka bacakları çok güçlüdür . Bu sayede çok uzun mesafelere sıçrayabilirler. Yaklaşık 4 cm boyundaki kriket kurbağası bir defada kendi boyunun 40 katı mesafeye sıçrayabilir.

*Dünyadaki en büyük kurbağa Orta-Batı Afrika’da yaşayan Golyat (goliath) kurbağasıdır. Boyu 30 cm'ye ulaşır. Dünyanın en küçük kurbağası ise, 1,3 cm’lik boyu ile Kübalı pigme kurbağadır.

*Güneydoğu Asya ormanlarında yaşayan “uçan kurbağa” ağaçtan ağaca zıplar. Ayaklarında dallara tutunması için vantuzları vardır. Böylece ağaçtan ağaca zıplarken dallara kolayca tutunurlar.         

Kurbağalar kendilerini düşmanlarından nasıl korur?

*Kurbağaların onları yemek isteyen düşmanları vardır. Yarasalar, balıkçıl kuşları, kaplumbağalar, yılanlar ve hatta insanlar bu düşmanlar arasındadır.

*Farklı kurbağa türleri düşmanlarından farklı yollarla korunur.

*Bazı kurbağaların derilerinde zehir salgılayan bezler vardır. Bazıları renklerini değiştirerek düşmanlarından saklanabilirler. Bazı kurbağalarınsa çok parlak renkleri vardır. Düşmanları onları bu parlak renklerinden dolayı zehirli sanarak uzak dururlar. Ağaç kurbağası patlak gözleri sayesinde o kadar geniş bir alanı görebilir ki, bu sayede düşmanlarından korunur.

Kurbağa şarkıları

*Daha çok erkek kurbağalar kız arkadaş bulmak amacıyla şarkı söyler. Her kurbağa türünün farklı sesi vardır.

*Hava kesesi olan kurbağalar havayı önce bu keseye emerek keseyi şişir sonra da ses çıkarırlar. Böylece hava kesesi bir ses yükselticisi işlevi görür.

Kurbağa şarkıları dinlemek için:

http://allaboutfrogs.org/weird/general/songs.html

http://www.naturenorth.com/spring/sound/shfr2snd.html

Kış uykusu

*Soğuk bölgelerde yaşayan kurbağaların kış uykusu sırasında vücutlarında buz kristalleri oluşur.

*Kış uykusu sırasında kurbağaların kalp atışı, nefes alışverişi ve kan dolaşımı tamamen durur. Kurbağanın derisi, karnı ve kas lifleri tamamen buzla  kaplanır.

*Buzlar çözüldükten sonra görülen ilk hayat işareti kalbin tekrar atmaya başlamasıdır. Kurbağa ilk önce seri halde nefes alıp verir.

*Kurbağanın vücudunda bulunan şeker, donmuş kurbağanın hücrelerinden su çekilmesini önleyip, büzülme olayını engeller. Bundan dolayı kurbağanın hücreleri bu donma olayından hiç bir zarar görmez. Hiç üşümeden tüm kışı geçirebilirler. İlk bahar geldiğinde ise bizlere en güzel şarkılarını söylemek üzere uykularından uyanırlar.

*Bir kurbağa türüne bağlı olarak ortalama 4 ile 15 yıl arasında yaşar.

Emre'nin mantar şemsiyeli kurbağası

 

Masallara layık bir kurbağa prens yapmak ister misiniz?

Öyleyse tıklayın!

Hazırlayanlar:

Tuba Tuncer ve Gül Kahveci

Yavru Kedi sayfasıyla ilgili her türlü istek, görüş ve önerileriniz için:

yavrukedi@sokakkedisi.net

Yavru Kedi resmi: Begüm Tonyalı

Yavru Kedi sayfasına dönmek için tıklayın.

Yavru Kedi