YAVRU KEDİ KİTAPLIĞI

Yavru Kedi Kitaplığı'nda çocuklarımızın yaşadığımız dünyayla ilgili renkli resimler, ilginç bilgiler bulacağı ve zevkle okuyacağı kitaplar tanıtıyoruz. Çocuklarımıza doğa ve hayvan sevgisiyle birlikte kitap okuma sevgisini de aşılamak umuduyla...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fedor Amca

Uspenski

 

Bu güzel kitabı okurken, gülmekten kırılacaksınız. Hem güldüren, hem öğreten, hem de çocuklara doğayı, hayvanları, insanları sevdiren usta bir kitap. Adı yanıltmasın sizi. Fedor Amca, küçücük bir çocuğun adı. Fedor Amca hayvanlara pek düşkün. Annesi, eve kedi bile sokmuyor. Peki ne yapsın Fedor Amca? Yapacak pek çok şey var Fedor Amca için. Fedor Amca'nın neler yaptığını, romanı okudukça görecek, onu da, onun dostlarını da çok seveceksiniz. Bu gülmeceli kitap, özellikle ilkokul çağındaki çocukların, okumaya başlayınca bir solukta bitirecekleri bir roman.

 

Her Güne Bir Masal

 

Tarık Demirkan


Gökyüzüne uzanan bezelyeye tırmanan dede acaba tepede ne görüyor? Tavşanlar neden yazın beyaz, kışın gri kürk giyiyorlar? Denizin suyu neden tuzlu? Eskimolar gökyüzündeki ayı yakalamaya kalkınca neler oluyor? Köylü genci sişman kralı nasıl zayıflatıyor?

1 Ocak'tan başlayıp, 31 Aralık'a kadar her güne bir masal!

Yapı Kredi Yayınları

Bunlar Masal Değil

 

Serpil Şen


"Bunlar Masal Değil"de yazarın hayvanlarla yaşadığı ilginç öyküler yer alıyor.

Onlar, yaşamıma bir süre konuk oldular. Birkaç köpek, bir domuz, bir tavşan ve bir şahin.

Bu konuklarıma, yalnızca biraz ilgi gösterdim. Gerçekten biraz. Çünkü, insanla yakınlaşmaları, doğal yaşama dönmelerini zorlaştırır diye düşündüm. Hiçbirini eğitmeye kalkmadım. Onlar ise, bana hiç sorun çıkarmadılar, sınırsız dostluklarını ve katıksız sevgilerini sundular.

Ben onlarla tanıştığım için mutlu oldum. Gelin sizler de tanışın bu dostlarımla ve mutlu olun. 


Piramit Yayınları

Yeryüzünde Yaşam

Mike Unwin - Kate Woodward
Susan Mayes - Anna Claybourne

Çeviri: Deniz Yurtören


"Yeryüzünde Yaşam", hayvanların ve bitkilerin en az bizimki kadar ilginç ve karmaşık dünyalarını ele alıyor. Dinozorların neden yok olduğundan kuşların nasıl uçtuğuna, arıların nasıl dans ettiğinden parsların neden benekli olduğuna, çiçeklerin neden koktuğundan kurtların birbirleriyle nasıl "konuştuğuna" kadar pek çok sorunun yanıtını bu kitapta bulacaksınız. Yeryüzünde Yaşam aynı gezegeni paylaştığımız "komşularımızı" daha yakından tanımak isteyen genç okurlar için.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 110
Çocuk Kitaplığı 27

Arabalar Beş Kuruşa

Yayına hazırlayan: Bülent Özükan
Resimler: Selçuk Demirel

"Arabalar Beş Kuruşa" ilk kez 1979 yılında “Dünya Çocuk Yılı” kutlamaları için basılan bir öykü kitabı. O yıl Ankaralı minik öğrencilerin evlerinden getirdikleri okunmuş gazeteler, Seka'da beyaz kağıtlarla değiştirilmiş, sponsor firmaların kapak kartonu, film, baskı ve cilt yardımlarıyla bu kitap bir milyon adet basılmış ve çocuklara ücretsiz dağıtılmıştı. Bu çalışma aynı yıl, UNESCO tarafından 'özel ödül'e ve Türkiye'nin en saygın ödüllerinden 'Simavi Vakfı Dünya Çocuk Yılı Özel Ödülü'ne layık görüldü. Kitapta Dede Korkut’tan Evliya Çelebi'ye, Refik Halit Karay’dan, Halide Edip Adıvar’a, Tarık Dursun K.’dan Selim İleri’ye kadar pek çok değerli yazarın kahramanı çocuklar olan öykülerini bulacaksınız. Büyükler, siz de okuyabilirsiniz.

Boyut Yayın Grubu

Mavi Gezegen

Brian Bett
Çeviri: H. Murat Tüzel

Yavru Kedi kitaplığında önereceğimiz ilk kitap Mavi Gezegen. Nedense gezegenimize yerküre adını vermişler. Oysa büyük bölümü sular altında. Denizler ve okyanuslar gezegenimizin neredeyse dörtte üçünü kaplıyor. Bu durumda ona Suküre demek daha doğru olurdu. Mavi Gezegen'le inanılmaz ve gizemli sualtı dünyasında bir keşif gezisine çıkacaksınız. Alacakaranlık bölgesini, derin eteği, ardından da uçsuz bucaksız abisal ovayı gezecek, dev denizörümcekleriyle, her zaman aç olan pelikanbalıklarıyla karşılaşacaksınız. Kaynar su püskürten deliklerin çevresinde yaşayan yaratıklar, lavların yerkabuğunu erittiği yerler, sualtı yanardağları, sizden önce sadece iki kişinin indiği derin deniz çukuru Mavi Gezegen'in ele aldığı ilginç konular arasında.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 77
Çocuk Kitaplığı 15

 

Hazırlayanlar:

Tuba Tuncer, Banu Altunay ve Gül Kahveci

Yavru Kedi sayfasıyla ilgili her türlü istek, görüş ve önerileriniz için:

yavrukedi@sokakkedisi.net

Yavru Kedi sayfasına dönmek için tıklayınız.