PETA TEMSİLCİSİ LISA FRANZETTA İLE SÖYLEŞİ

29 Nisan 2005 günü PETA temsilcisi Lisa Franzetta ve Elif Ertürk, İstanbul Kadıköy'deki Kentucky Fried Chicken restoranı önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirdiler. PETA'nın uzun süredir KFC'ye karşı yürüttüğü kampanya dahilinde yapılan bu gösteri aynı zamanda PETA'nın Türkiye'deki ilk eylemiydi. Eylemin ardından Lisa Franzetta ile bir söyleşi yaptık.

Sokakkedisi.net: PETA niçin KFC'yi protesto ediyor?

Lisa Franzetta: PETA olarak KFC restoranlarında kullanılan tavuk etinin sağlandığı fabrika ve mezbahalardaki hayvan hakları ihlallerinin, örneğin tavukların henüz canlıyken kaynar suya atılması, sakatlanması ve acı verici yöntemlerle gagalarının kesilmesi gibi uygulamaların sona erdirilmesini istiyoruz. Her yıl 750 milyonun üzerinde tavuk KFC restoranları için eziyet görüyor ve söz konusu işkencelere maruz kalan hayvanlar tavuklar değil kedi veya köpekler olsaydı sonunda ağır ceza ve yaptırımlar uygulanırdı. Buna karşın KFC yöntemlerini değiştirmeyi kabul etmiyor. Bu endüstrinin lideri konumundaki KFC, restoranları için yetiştirilen hayvanların eziyet çekmemesini sağlamakla sorumlu.  

PETA bugüne dek kaç ülkede KFC'yi protesto etti?

Dünyanın dört bir yanında, ABD, Kanada, Avrupa ve Asya'da yüzlerce gösteri düzenledik. İstanbul'a gelmeden önce Varşova ve Bükreş'teydim. Ayrıca Hong Kong, Tokyo, Atina, Prag, Budapeşte ve ABD'deki pek çok eyalette de benzer protestolar gerçekleştirdim.

Bu kampanya KFC'nin satış rakamlarını ve imajını etkiledi mi?

PETA kampanyasının başlangıcından bu yana KFC satışları % 8 oranında düştü. İnsanlar KFC restoranlarına giderek tavukların eziyet çekmesine katkıda bulunduklarını öğrendikçe de düşmeye devam edecek. KFC'nin tavuklara yaptığı muamele konusunda halkı yanlış bilgilendirdiği anlaşıldı. 21 Nisan 2005'te Kanada'da bir grup hayvan hakları savunucusu, "hayvan refahı konusundaki politikası" üzerine halkı yanlış bilgilendirdiği gerekçesiyle KFC hakkında şikayette bulundu. Şikayette bulunanlar arasında Canadian Broadcasting Corporation tarafından Kanada'nın En Önemli On Kişisi arasında gösterilen çevrebilimci David Suzuki, Kanada'nın en çok okunan yazarı seçilen Farley Mowat, tanınmış çevre eylemcisi Elizabeth May, ve Kanadalı hayvan hakları koruma gruplarının temsilcileri vardı. Ayrıca Pamela Anderson'dan Dalai Lama'ya kadar pek çok ünlü KFC'nin bu uygulamasını protesto ettiğini açıkladı. 

PETA'nın başka şirketlere karşı da kampanyalar yürüttüğünü biliyoruz. Bu kampanyalarda da İstanbul yer alacak mı?

KFC gösterisi İstanbul'daki ilk eylemimizdi ve kesinlikle devamı gelecek. Gösteriye katılan Türk eylemcilerden, orada bulunan ve dağıtılan broşürleri alıp okuyan halktan inanılmaz bir destek ve ilgi gördük. Gelecekteki kampanyalarımızda Türk eylemcilerle daha sık işbirliği yapacağız. İstanbul'da bir sonraki gösterimiz Benetton'a karşı olabilir. PETA, Avustralya'da yünü için yetiştirilen koyunlara yapılan akıl almaz işkenceler sona erene dek Benetton'un Avustralya'dan yün alışını durdurmasını istiyor.

Bildiğiniz gibi ülkemizde hayvan hakları alanında yaşanan en büyük sorun sokak hayvanlarının itlafı. PETA'nın Türkiye'deki bu durumu protesto etmek için de bir kampanya projesi var mı, veya olacak mı?

PETA yeni çıkan Hayvanları Koruma Kanunu'nun yönetmeliklerinde kısırlaştırma, barınakların finanse edilmesi ve itlafın tamamen yasaklanmasını sağlayacak maddelerin yer alması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çabaların sokak hayvanlarının durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunacağını umuyoruz.

Çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi (www.peta.org) ziyaret edebilirsiniz.

Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Röportaj, çeviri ve fotoğraflar: Sokakkedisi.net